Boeing AH-64 Apache

Ve válce ve Vietnamu se útočné vrtulníky ukázaly velice užitečnými k podpoře pozemních vojsk. V polovině sedmdesátých let začal program útočného vrtulníku navrženého k zastavení útoku obrněných sil Varšavské smlouvy při výpadu do Západního Německa. Vrtulník měl být schopen objevit se nad horizontem mimo dostřel tanků T-72 a odpálit na ně laserem naváděné rakety AGM-114 Hellfire vyvíjené společností Rockwell. Vítězem programu Advanced Attack Helicopter se stala firma Hughes se svým YAH-64. První testy se uskutečnily koncem roku 1975. Operačních testy uskutečněné o šest let později dopadly výborně. Přesto se po nich rozhodnuto ještě zapracovat na zvýšení výkonu motoru. Sériová výroba se rozběhla v roce 1982. O dva roky později byly dodány první kusy armádě z továrny v Mese v Arizoně.

AH-64 Apache má silně pancéřovaný trup s pevným zodolněným podvozkem. Snese přetížení až 3,5 G. Pilotní kabina má sedadla pro posádku za sebou, přičemž sedadlo pilota je vzadu a je oproti sedadlu střelce vyvýšené. Posádka se nemůže katapultovat. Čtyři listy hlavního rotoru jsou připevněny k rotorové hřídeli přes klouby, takže k naložení do transportního letadla nemusí být listy rotoru nejprve sejmuty. Rotor je navržen tak, by odolal 23mm střelám. Listy mají ocelové jádro a jsou potaženy skleněnými vlákny. Mezi tím je ještě vrstva z látky Nomex sloužící jako tepelná izolace. Listy ocasního taktéž čtyřlistého rotoru svírají úhel 55°, což snižuje hlučnost. Dva turbohřídelové motory General Electric T700-GE-701 mají výkon 1,265 MW. Jsou vybavené chladiči výfukových plynů. Jednak rozvádějí jejich teplo po pancéřování, ale také je ochlazují míšením s okolním studeným vzduchem. Počínaje strojem s pořadovým číslem 604, vyrobeným v roce 1990, je přítomna novější verze motorů 701C s výkonem 1,409 MW. AH-64D je vybaven verzí 701G o výkonu 1,5 MW. Pod motory jsou dvě krátká křídla se čtyřmi závěsníky.

Proti pozemním obrněným silám může vrtulník nést až 16 laserem naváděných střel Hellfire AGM-114 (HELicopter-Launched, FIRE and forget). Jedná se o nejničivější protitankovou střelu, kterou lze odpálit z vrtulníku. Její dolet je utajovaný, ale všeobecně se odhaduje nad osm kilometrů. Naváděcí laser je umístěn v přídi trupu na otočné hlavě spolu s dalšími zařízeními systému TADS/PNVS. Typ AH-64D má nad rotorem přehledový radar Longbow MMW, který ale zároveň může sloužit k navádění střel Hellfire AGM-114L namísto laseru. Apache tak může útočit na cíl bez přímé viditelnosti například zpoza lesa, budov, či kopce.

Proti bližším lehce obrněným cílům může Apache nést až 76 neřízených raket Hydra 70. Jsou uložené v raketometech M261 po 19 kusech. Proti vzdušným cílům může být vrtulník vybaven raketami Stinger či Starstreak. Ocasní část trupu může odpalovat až třicet světlic M130. Pod trupem je umístěn ještě 30mm kanón M230E1 schopný vystřelit 625 nábojů za minutu. Apache jich může nést až 1 200 a může se jednat o vysoce explozivní, vysoce explozivní tříštivé, nebo protipancéřové náboje.

Poslední úprava: 8. 5. 2002