Northrop Grumman B-2 Spirit

Northrop B-2 Spirit je nejmodernější strategický bombardér současné doby. Z důvodů utajení a nároků na pozemní obsluhu operuje pouze z jediné základny Whiteman AFB, Missouri, USA do celého světa. Jeho zlověstný černý potah nese pouze sériové číslo a výsostné znaky.

Není pravda, že letoun není zachytitelný radarem. Je jen zachytitelný ve velmi malé míře. Odrazová plocha letounu je tisíckrát menší, než u bombardéru B-52. Povrch letounu je po radarové vlny průchozí. Jenže pod ním jsou vlny několikrát odráženy tam a zpět, přičemž se jejich energie snižuje, a procházejí materiálem, který je částečně pohlcuje. Vlny, které se dostanou z této pasti, mají příliš malou energii na to, aby je radar, který je vyslal, zachytil. Mimo to je letoun tvarován tak, aby se většina radarových vln neodrazila zpět ve směru, ve kterém přišla.

B-2 Spirit dokáže naslouchat na mnoha frekvencích. Tím je schopen odhalit nepřátelský radar dříve, než je tímto radarem zachycen, a radar prostě obletět. Radary protivzdušných obran rozestavěny tak, aby se jejich zorná pole překrývala. Vzhledem k tomu, že je B-2 zachytitelný až na řádově menší vzdálenosti, je schopen radarovou sítí proletět, aniž by byl zaměřen.

Drobným problémem B-2 je infračervená stopa výfukových plynů motorů. I když jsou plyny odváděny na horní stranu křídla a míseny se studeným vzduchem, aby se snížila jejich teplota, jsou dostatečně citlivé snímače schopny tento letoun poměrně snadno zachytit, zejména z převýšení.

Další možnost, jak lze Spirit poměrně snadno zachytit, je využití akustických prostředků. Chod motorů je samozřejmě oproti ostatním letounům velice tichý, ale letoun letící rychlostí 250 m • s-1molekuly vzduchu víří značně a tudíž vydává hluk.

Poslední úprava: 30. 9. 2006