Panavia Tornado

Panavia Tornado je jeden z nejdůležitějších evropských bojových letounů. Vývoj začal v roce 1968, prototyp poprvé vzlétl v roce 1974 a dodávky do výzbroje začaly v roce 1979. Verze pro průzkum a radioelektrický boj jsou nejschopnějšími letouny NATO pro umlčení nepřátelské obrany a je o ně odpovídající zájem.

RAF

RAF provozuje osm prvosledných letek určených zejména pro útoky na pozemní cíle, konvenční úkoly hluboko v týlu nepřítele, námořní bitevní úkoly, umlčení nepřátelské obrany nebo průzkum. V roce 1999 RAF modernizovala své GR.1 na GR.4 s novými displeji, brýlemi pro noční vidění, inovovaným systémem FLIR, zdokonalenými prostředky pro vlastní ochranu a s možností nést kontejnery TIALD pro přesné navádění zbraní.

Luftwaffe

Luftwaffe provozuje pět pluků s 276 letouny. Stroje byly taktéž modernizovány na verzi GR.4 se značkovacími kontejnery Litening a vlečnými radarovými klamnými cíly. Letouny jsou schopny nést naváděné pumy BLU-109 a GBU-22 Paveway III, taktické střely s plochou dráhou letu KEPD 350 Taurus a řízené střely IRIST-T pro vlastní ochranu.

Marineflieger (námořní letectvo) má jeden pluk s padesáti letouny pro konvenční bojové lety a protilodní bitevní úkoly zbrojené protilodními střelami Kormoran. Letouny pro radioelektrický boj a průzkumné lety mají mezi sebou 35 nově postavených strojů. Jedná se o nejschopnější letouny NATO pro umlčení nepřátelské obrany. Jsou vybaveny ELS (Emiter Location Systém) pro zjišťování nepřátelských radarů, termovizní kameru s řádkovým snímáním pro sledování prostoru pod hranicí viditelnosti a systém FLIR.

AMI

Italské vzdušné síly provozují tři stíhací bombardovací skupiny. Jedna z nich, plnící protilodní úkoly, je zbrojena řízenými protilodními střelami Kormoran. Itálie přestavěla 15 strojů, které jsou schopny nést řízené střely HARM k umlčen nepřátelské obrany.

Dalším provozovatelem je Saúdská Arábie s 96 letouny ve třech jednotkách, z nichž jedna má 12 průzkumných letounů.

Poslední úprava: 7. 3. 2009